DW38CNC-3A1S Fully Automatic Bending Machine For Rectangle And Round Pipes
Wuxi Wondery Industry Equipment Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : WONDERY
Model Number : 38CNC-3A1S
Certification : CE
Place of Origin : Jiangsu,China(Mainland)
MOQ : 1Set/Sets
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 100Set/Sets per Year
Delivery Time : 45 working days
Packaging Details : wooden case suitable for sea transportation
machine name : Automatic Pipe Bending Machine
model : DW38CNC-3A1S
Min bending R for copper pipe is:1.5D : Ø38X 3.8mm
Min bending R for s.s pipe is 1.5D : Ø30X 2.5mm
Availability Length of bending pipe : 2000mm
Max R for bending : 280mm
Max angle for bending : 185°
Electrical motor power : 5.5KW
Weight : 2250kg
Size : 4200X1200X1400
Contact Now
1.Photo of the machine
(1)Overall picture of the machine
(2)Bending mold for rectangle pipe and round pipe
2.Product Description
Adapted material:
steel pipe, stainless steel, copper pipe, aluminum pipe; metal pipe
Recommended application industry:
auto mobile fittings ( oil pipe for brake, muffler, seats), motorcycle, healthy equipment,
air-conditioning, bicycle, steel furniture, sanitary wares and so on.
3.Main specification
1. Automatic recognition of power in machine and work piece, the processing is both quick and good
2. Slow returning core, boosted by barrow, imporving the apprearance of the angle.
3. The whole operation is in the computer, simple, quick and correct
4. Picturized programming system: draw and modify on the stereo pipe image on the screen, makes the
operation simple, quick and correct
5. Rebound test: comparison test on the features of lots of pipe materials
trail manufacture of dies.
7. Automatic drawing of the graphics of dies-clear help to develop new products
voltage, temperature, oil pressure, and automatically diagnose the troubles
4.Technical parameter
program Machine typeDW38CNC-3A1S
Max R for bending280mm
Max angle for bending185°
Bending process for every pipe16
Working rateBend rateMa×85°/sec
Rotary rateMa×280°/sec
Feeding rateMa×700mm/sec
Working accuracyBend angle±0.1°
Rotary angle±0.1°
Feeding length±0.1mm
Watt of oil press electrical machine14mpa
Information inputting methodAxis (Y,B,C)
Bending methodServo
Max bending group500
Power of rotary Servo motor400 W
Power of feeding Servo motor1.5KW
Power of bending Servo motor5KW
Electrical motor power5.5KW
Weight of machine2250kg
Size L W H(mm) 3A1S4200X1200X1400
5.Main Mechanical parts
No.NameOriginBrand nameService
1Air switchChinaCHINT2year
2Air switchChinaCHINT
3Ac contactorChinaCHINT
4Thermal relayFranceschneider
5TransformerChinaJIUCHUAN
6Micro switchJapanOmron
7Switch powerTaiwanMeanwell
8Servo electric systemJapan400W Mitsubishi